czwartek, 12 czerwca 2014

Kilka słów o książce "Krokodyl dla ukochanej" 
Jacka Pulikowskiego. 


  Doszłam do wniosku, że prezentuję wam tu dotychczas książki fabularne. To przemyślenie skłodniło mnie do tego, że postanowiłam iść też w drugą stronę i zaproponować coś z trochę innej beczki, mianowicie książkę filozoficzno-refleksyjną z domieszką psychologii. Książka jest o relacjach, tak tych damsko męskich, bo to przecież teraz na czasie. 

  We wstępie może kilka słów o autorze. Pan Jacek Pulikowski to dr inżynier, wykładowca na Politechnice Poznańskiej i co ciekawe, a co mi osobiście wydaje się troszkę sprzeczne i zaskakujące, prowadzi też zajęcia na Studium Rodziny przy UAM w Poznaniu. Sam jest ojcem i mężem, szczęśliwym jak podkreśla. Jego publikacje, a jest ich już kilkanaście, kupić można dziś praktycznie wszędzie i cieszą się sporym zainteresowaniem, szczególnie ludzi młodych, choć nie można powiedzieć, aby były skierowane one tylko i wyłącznie do nich. Pana Pulikowskiego posłuchać można też na wielu wyjazdowych konferencjach, które prowadzi. Sama miałam przyjemność uczestniczyć w takowej na jesieni w Gdańsku. 

  Przechodząc do książki, skierowana jest ona głównie do młodych dziewczyn, narzeczonych, mężatek, chociaż ja osobiście nie zawężałabym tak drastycznie grona odbiorców utworu. Według mnie jest to książka dla każdego, kto tylko preferuje czytać o relacjach międzyludzkich w przerwach między powieściami fabularnymi. Utwór to zbiór dwunastu rozwiniętych postulatów mających w zasadzie informować, czy też może doinformowywać kobiety o tym, jak powinny postępować z mężczyznami. Uświadomić im, że choć to mężczyźni fizycznie są od nich silniejsi, to one także mogą wywierać na meżczyzn ogoromny wpływ. Jak pisze autor, mężczyźni są w stanie dla nas góry przenosić, jeśli tylko odpowiednio im to zakomunikujemy i odpowiednio podejdziemy do sprawy. Nie chciałabym, aby ktokolwiek z czytelników zrozumiał to w taki sposób, że książka jest o manipulacji, czy wywieraniu wpływu przez kogokolwiek, bo nie jest to prawdą i nie to mam na myśli pisząc poprzednie zdania. Pulikowski stara się nam, kobietom, przybliżyć "tajemniczy" męski świat. Kładzie nacisk na to, że akcentowane w dzisiejszym świecie odmienność płci tak naprawdę nie przeszkadza w komunkacji międzypłciowej i budowaniu wspanialych relacji, jeśli oczywiście podchodzi się do tego w sposob umiejętny i rozsądny. Chociaż kobieta i mężczyzna pozornie tak bardzo się różnią, to przecież od wielu tysięcy lat tworzą związki i dogadują się ze sobą. Autor rozprawia jednak nie o tym, jak ta komunikacja w ogóle jest możliwa, ale stara się wystosować do nas rady, które mają ją polepszyć. Mi osobiście bardzo podoba się też nacisk autora na to, że tak naprawdę kobiety mają ogromną moc by popchnąć mężczyzn ku lepszemu, ku rozwojowi. W stronę wzrostu. Autor pisze, że jeśli kobieta postara się odpowiednio, to mężczyzna jest w stanie sprezentować jej nawet tytułowego krokodyla. Choć (dodam tu już  zarówno od autora i od siebie), z pewnością działa to w obie strony. 

  Uprzedzajac wasze pytania, książka mimo tematyki wcale nie jest ciężka, i dosłownie, i w przenośni. Jest to właściwie publikacja na jeden wieczór, a czyta się ją płynnie. Napisana jest potocznym jezykiem, co z pewnością jest zaletą w tego typu utworach, co sprawia, że przecietnie orientujący się w psychologii czy teologii czytelnik bez problemu sobie z nią poradzi. Poza tym język autora jest niezwykle bogaty, co znaczy mniej więcej tyle, że obfituje w sporą liczbę plastycznych i obrazowych metafor, dzięki czemu zagadnienia są dobrze i przystępnie wytłumaczone. Poza tym autor nie żałuje nam żartów i dowcipów, które dobiera niezwykle trafnie, co również wpływa na łatwość jej czytania, a którymi może troszkę, choć z pewnością nie złośliwie, szydzi z nas, kobiet, ukazując nam wiele naszych niedociągnięć. 

  Podsumowując, "Krokodyl [..]" to wspaniała i wartościowa książka. Jeśli trafia tematycznie w wasze gusta czy guściki polecam. Z pewnością nie pożalujecie. 

1 komentarz:

  1. Dla czytających- polecam też "Ewę" tego autora!

    OdpowiedzUsuń