środa, 23 lipca 2014

"Tylko on" autorstwa S. Day
- recenzja książki


  Dziś mam przyjemność zaprezentować wam dość ciekawą pozycję, która niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa Wielka Litera. Jest to najnowsza książka Sylvii Day pt. "Tylko on", która przez bardzo długi czas utrzymywała się w czołówkach na światowych listach bestsellerów. Całkiem niedawno zawitała do naszych księgarni i niezwykle się cieszę, że lekturę tej pozycji mam już za sobą.

  We wstępie kilka słów o autorce. Sylvia Day, jak pewnie wielu z was wie, to  autorka debiutująca "Dotykiem Crossa", sprzedającego się w milionowach egzemplarzy na całym świecie. Jej debiut został uznany za najlepszy romans księgarnii internetowej Amazon i już trwają prace nad jego ekranizacją. Poza tym ta młoda autorka ma na swoim koncie już kilkadziesiąt wielokrotnie nagradzanych książek, tłumaczonych na ponad 40 języków. Jej książki gatunkowo oscylują między powieściami historycznymi a erotycznymi. 

 "Tylko on" to historia gry, rozgrywanej między dwojgiem doskonałych uwodzicieli. Maria, zwana przez członków elit towarzyszkich Zimną Wdową, słynie z niezwykłej urody oraz temperamentu. Choć dla wielu nieznających ludzi jest pozbawioną skrupółów zabójczynią mężów, w rzeczywistości musi zmagać się ze stratą ukochanej siostry oraz jej poszukiwaniami i usługiwaniu ojczymowi, mający jej siostrę w garści. Również teraz, pod naciskami ojczyma, musi wykorzystać swój urok, aby dowiedzieć się, dlaczego znany w całej okolicy pirat Christopher St. John został wypuszczony na wolność. Tymczasem jedyną szansą St. Jihna na uniknięcie zawiśnięcia na szubienicy, jest użycie legendarnego czaru uwodziciela, aby rozpuścić lód w sercu Zimnej Wdowy, ponieważ dostał ultimantum od osoby, przetrzymującej jedynego świadka w jego sprawie: głowa Marii, w zamian za jego głowę... 

  Uwikłani w niebezpieczną, podszytą erotyzmem grę, oboje chcą przejrzeć przeciwnika oraz majestatycznie go pokonać. Wszystko komplikuje się dopiery wtedy, kiedy orientują się, że relacja między nimi przestaje być grą, ale prawdziwym uczuciem. Które z nich ulegnie i wyda drugiego? A może połączą siły, aby grać w jednym zespole? Tego wam nie zdradzę. Powiem tylko jedno: to pełna zwrotów akcji książka, która niejednego zaskoczy. 

 Co mnie urzekło w tym utworze? Przede wszystkim niezwykle przemyślana akcja trzymająca w napięciu, ponieważ czytelnik nijak nie może przewidzieć zakończenia tej perfekcyjnej rozgrywki,  oraz kreacja Zimnej wdowy. Mam wrażenie, że autorka stworzyła postać kobiety, którą każda z czytelniczek chciałaby być. Maria, choć jest typową femme fatale, wie, czego chce i nie waha się po to sięgać. Jest kobietą niezwykle pewną siebie, niezależną, potrafiącą się sama obronić. Poza tym jest niezwykle piękna i z sukcesami wykorzystuje swoje wdzięki, aby zdobywać to, czego chce. I choć dla świata pozornie zimna, to dla najbliższych jest kobietą niezwykle ciepłą i otwartą. Potrafi poświęcić wszystko dla ukochanej siostry. Postać tej bohaterki naprawdę mi zaimponowała. Mam nadzieję, że i wy odniesiecie takie wrażenie po lekturze utworu. 

  Co do strony językowej, w książce archaizmy mieszają się ze słownictwem dość współczesnym. I przyznam, że na początku nie byłam co do tego zabiegu przekonana, ale autorka miesza style w delikatny i wyszło jej to naprawdę ciekawie. Podoba mi się też dynamika akcji oraz kompozycja na zasadzie gry. Jak gdyby wszyscy bohaterowie byli pionkami na planszy, zwanej w tym przypadku fabułą. Nie sposób też nie spojrzeć na tę powieść w kontekście powieści erotycznej. W moim prywatnym odczuciu, autorzy, specjalizujący się w tym gatunku nieraz przesadzają z wulgarnym językiem, przez co "pikantne" momenty stają się naprawdę niesmaczne i mam ochotę jedynie przewracać strony od niechcenia rzucając na nie okiem. Sylvia Day nie rozczarowała mnie pod tym względem. U niej wszystko jest na poziomie, przez co jej książkę czyta się naprawdę bardzo przyjemnie. 

  Podsumowując, pozycja pt. "Tylko on" to świetna pozycja dla fanów powieści historyczno-erotycznych. Akcja zaskakuje i wciąga, a wszystko to napisane w smaczny sposób sprawia, że tę książkę po prostu się pochłania. Nie sposób nie zwrócić uwagi na perfekcyjnie wykreowanych bohaterów i nie zamarzyć, by choć na chwilę być jak Zimna Wdowa, czy spotykać się z mężczyzną takim jak St. John. Poza tym książka bazuje na wartościach rodzinnych, które są naprawdę pięknymi wartościami. Zdecydowanie polecam ją czytelnikom, lubiącym takie klimaty. Mnie wciągnęła. Za egzemplarz recenzencki dziękuję serdecznie wydawnictwu: 3 komentarze:

  1. Erotyzm i napięcie - te elementy przekonują mnie do sięgnięcia po tą książkę ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wciąż szukam wartej przeczytania książki z gatunku tych erotycznych. W tej pozycji, podoba mi się, że jej akcja umiejscowiona jest w przeszłości, że autorka miesza gatunek erotyczny z historią. Postać głównej bohaterki, też wydaje się imponująca:))

    OdpowiedzUsuń
  3. Zdecydowanie nie jest to książka dla mnie. Twórczość Sylvii Day w ogóle mnie nie interesuje.

    OdpowiedzUsuń