piątek, 29 sierpnia 2014

Kunsztownie skrywana tajemnica -
P.D. James i "Całun dla pielęgniarki"


   Zastanawialiście się kiedyś jakie są cechy dobrej, ale takiej naprawdę dobrej książki? Z pewnością wielu z was jako jedną z nich wymienia fakt, że jest to książka, która wciąga do tego stopnia, że nie można się od niej oderwać. Jeśli szukacie właśnie takiej książki, to możecie ustać w poszukiwaniach. Znalazłam ją wczoraj i chętnie podzielę się z wami refleksjami na jej temat. Mowa oczywiście o "Całunie dla pielęgniarki" autorstwa P.D. James, która to książka całkiem niedawno ponownie ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B. 

  "Całun dla pielęgniarki" to kryminał wchodzący w skład serii powieści o policjancie poecie Adamie Dalgliesh ze Scotland Yardu, z których większość została zekranizowana. Autorką tej serii jest znzana angielska pisarka Phyllis Dorothy James Withe, która właśnie tej serii zawdzięcza swoją popularność na arenie międzynarodowej. Autorka jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich zarówno w swoim kraju, jak i zagranicą. Tą, którą powinna się szczycić najbardziej z pewnością jest International Crime Writting Hall of Fame. 

 W Nightingale House, odwiecznej szkole dla pielęgniarek mieszczącej sie w starym budynku tuż obok szpitala, w tajemniczych okoliczonościach, a zarazem na oczach wielu świadków, giną dwie studentki trzeciego roku. Obie nie były zbyt lubiane, obie były też sierotami, samymi w tym świecie jak palec. Nie ulega wątpliwościom, że dziewczęta zostały otrute w dodatku przez kogoś z zamkniętego środwiska lekarzy i pielęgniarek. Policjant- detektyw, Adam Dalgliesh daje sobie tydzień na odnalezienie sprawcy, działającego "z chirurgiczną precyzją" zabójcy. Z upływem czasu śledztwo ukazuje mu coraz więcej skrywanych sekretów, kłamstw, słabości, a nawet prowadzi do odkrycia szantażów, które miały miejsce w tej małej, zamkniętej społeczności. A wszystko to prowadzi do jednego: rozwikłania mrocznej tajemnicy śmierci dwóch pięlegniarek. 

  P.D. James w swojej książce tworzy niesamowity klimat, którego pozazdrościć mogą jej współcześni twórcy powieści kryminalnych. Kunsztownie wykreowana fabuła, w której liczy się każdy, najdrobniejszy nawet szczegół, a przede wszystkim zachwycająca kreacja każdego z bohaterów osobno sprawiają, że "Całun dla pielęgniarki" wywiera na czytelniku naprawdę potężne wrażenie. Do tego autorka sięga w powieści po temat, który wydaje się być wciąż aktualny, mimo upływu czasu: ukazuje relacje oraz układy, w które wplątani są ludzie żyjący ze sobą na codzień w zamknętej społeczności. Obnaża ich zwyczaje, które znają tam wszyscy na wzajem oraz ich najmroczniejsze strony, które każdy z bohaterów stara się jak najlepiej ukrywać przed pozostałymi. A wszystko to P.D. James czyni w sposób mistrzowski, któemu nie można dosłownie nic zarzucić. W jej książce nie ma miejsca na dopowiedzenia czy zagmatwania. Wszystko wykłada czytelnikowi czarno na białym, starannie dozując jednak napięcie. Czego chcieć od kryminału więcej? 

  Podsumowując, serwuję wam dziś garść informacji o świetnie napisanej powieści kryminalnej, wchodzącej w skład kultowej serii o policjancie poecie, która na całym świecie narobiła sporego zamieszania i zjednała sobie rzesze czytelników. I powiem wam, że wcale się temu nie dziwię, ponieważ kiedy zaczęłam czytać tę książkę, wprost nie mogłam jej odłożyć, a to chyba najlepsza rekomendacja, jaką lekturze można wystawić. Mroczny świat, wykreowany przez P.D. James pochłonął mnei do reszty. Bez opamiętania. 


Za możliwość przeczytania powieści dziękuję serdecznie: 


9 komentarzy:

 1. Pomysł wydaje się bardzo ciekawy ;) ale raczej nie sięgam po ten gatunek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mało kiedy sięgam po kryminały, ale ten mi się wyjątkowo podobał :)

   Usuń
 2. Nie jestem wielką fanką kryminałów, ale myślę, że ten przypadłby mi do gustu;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również sięgam po nie rzadko, oj rzadko, ale ten nie był bardzo straszny i przyjemnie się go czytało :)

   Usuń
 3. Nie słyszałam nigdy o tej książce, ale brzmi ciekawie, a ponieważ lubię kryminały, więc z przyjemnością zapoznam się z powyższą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też nigdy o niej nie słyszałam, a to już II wydanie! :) ale u mnie to dlatego, że raczej nie zaczytuję się w kryminałach ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam w zapowiedziach ten tytuł i przyznam, że zwrócił bardzoo wówczas moją uwagę:) O ile się nie mylę, to kryminał retro, prawda? Jeśli mam rację, to przyznam, że uwielbiam właśnie taki klimat w książkach, a w szczególności, w kryminałach. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akcja dzieje się w drugiej połowie XX wieku, choć dokładnie nie jest powiedziane kiedy :)

   Usuń
 6. Świetna recenzja, informacje o autorze, tytule, o czym jest książka, co przykuwa uwagę. Zasadna ocena, przekazane wrażenia. Z taką recenzją mogę iść do księgarni po książkę!

  OdpowiedzUsuń