poniedziałek, 13 października 2014

Wspaniałe pierwsze czytanki
- czyli seria "Zwierzęta Oli"     Nie podległa niczyjej wątpliwości, że czytanie to jedna z najważniejszych sprawności, jaką musi nabyć mały człowiek, aby prawidłowo funkcjonować w świecie i społeczeństwie. Zdolność ta ułatwia maluchowi zdobywanie wiedzy, rozwija jego struktury umysłowe i decyduje o jego dalszym rozwoju. Z pomocą małemu dziecku w nabywaniu tej umiejętności wychodzi wydawnictwo Skrzat wypuszczając na rynek kolorową, pięknie wydaną serię pt. "Pierwsze czytanki" "Zwierzęta Oli". 


 "Zwierzęta Oli" są to małe, kilkudziesięciostronicowe książeczki o przygodach kilkuletniej dziewczynki posiadającej zdolność rozumienia mowy zwierząt. Każdy z utworów  jest odrębną historią o tym, jak Ola wraz ze swoim pieskiem pomaga kolejnemu zwierzątku znajdującemu się w nieciekawej sytuacji. Mamy zagubionego króliczka, małego marynarza delfinka wyrzuconego na brzeg, przerażonego misia koalę i wiele, wiele innych. Każda z książeczek wskazuje maluchowi na to, jak ważne jest, aby pomagać. 

    Największym atutem książeczek jest przede wszystkim ich przemyślana forma oraz szata graficzna. Kolorowe obrazki z pewnością zachwycą nie jednego małego czytelnika, a pomysłowe ułożenie tekstu znacząco wpływa na jego odbiór. Duża czcionka, proste, krótkie słowa i zdania wpisują się w kontekst nauki czytania. Podoba mi się też pomysł podziału tekstu na krótsze partie w dymkach i dłuższe jako narracja, dzięki czemu dziecko, które dopiero zaczyna przygodę z czytaniem może literować lub sylabizować tekst w nawiasach, podczas gdy rodzic czytać na głos teksty narracyjne. Zwróciłam tez uwagę na fakt, że treści w książeczkach mogą służyć rozbudowie zasobu słów małego czytelnika i prowokować go do zadawania trudnych (jak na jego wiek) pytań. A czy właśnie nie tego chcemy dla naszych dzieci? Rozwoju myślenia? 

      Polecam książeczki z serii "Zwierzęta Oli" wszystkim małym czytelnikom i ich rodzicom. Lektura historii w nich zawartych jest świetną zabawą, a przede wszystkim ma służyć jako materiał do nauki, o zacieśnianiu rodzinnych więzi podczas wspólnego spędzania czasu nie wspominając. A może szukacie właśnie pomysłu na prezent dla małego czytelnika? Komplet kolorowych książeczek to idealny pomysł! 


Za egzemplarze recenzenckie książeczek dziękuję serdecznie wydawnictwu:


9 komentarzy:

 1. Uwielbiam te książeczki dla dzieci; żałuję, że sama nie miałam takich w dzieciństwie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam małego czytelnika, który uwielbia zwierzęta:) myślę, że ta książeczka będzie dla niego idealna:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Idealna na prezent dla mojej chrześnicy. Uwielbia zwierzątka więc na pewno jej się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie wstrzymam się z kupnem tej książeczki, bo ostatnimi czasy nabyłam 3 książeczki dla dzieci, więc na razie starczy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam bajki, nikomu nie musze tego powtarzać, ale z tą się wstrzymam ;)

  OdpowiedzUsuń