czwartek, 23 października 2014

Wszy? Poznaj i pokonaj problem!
- Informator PWN


   W życiu każdego malucha przychodzi nieuchronny  moment, w którym osiąga wiek przedszkolny, a co za tym idzie, wyrwany zostaje z ciepłego domowego środowiska i trafia do grupy rówieśniczej. Jest to ogromna zmiana w funkcjonowaniu całej rodziny, ale przede wszystkim  dziecka. Z bezpiecznego świata, w którym centrum stanowią rodzice i rodzeństwo, nagle trafia między obce dzieci, do obcego miejsca, a przede wszystkim jego system odpornościowy zostaje postawiony przed nie lada wyzwaniem. Maluch trzymany dotąd pod kloszem trafia w środowisko bakterii i pasożytów.

 Wszawica jest jedną z najczęstszych chorób pasożytniczych, z którymi stykają się zarówno rodzice, jak i dzieci, gdy wychowany dotąd w sterylnych warunkach maluch trafia do przedszkola czy szkoły. Wszami zarazić się jest niezwykle łatwo. Wystarczy przysunąć się do zarażonej osoby i problem mamy zagwarantowany!

   Choć nie ulega wątpliwościom, że wszawica jest istotną kwestią zdrowotną, stanowi ona przede wszystkim problem o wymiarze społecznym, a jej pojawienie się u dziecka powoduje niepokój oraz poczucie wstydu zarówno u niego samego, jak i rodziców. Wykrycie pierwszych pasożytów we włosach dziecka nie rzadko powoduje przerażenie, obrzydzenie, a nawet strach. Wstyd przed pójściem do apteki, a nawet sąsiadami. Bo jak wytłumaczyć w pracy nieobecność, spowodowaną przymusowym spędzeniem kilku godzin z preparatem i plastykowym czepkiem na głowie? Nie jeden rodzic zada sobie wtedy pytanie: I co ja mam teraz zrobić?!

   Problem wszawicy u dzieci i dorosłych porusza Wydawnictwo Naukowe PWN w wydanym niedawno informatorze pt. „Wszy? Poznaj i pokonaj problem”, napisanym przez Joannę Izdebską. Informator zawiera przede wszystkim treści i wytyczne opisane w oparciu o oficjalne stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia. Choć publikacja liczy sobie zaledwie 70 stron, po jej lekturze wydaje się, że temat został wyczerpany i omówiony naprawdę dogłębnie. Pomimo tego, że autorka posługuje się naukowym, specjalistycznym językiem, książeczka nie jest trudna w odbiorze, a treści w niej przedstawione są przystępne zarówno dla rodziców zorientowanych w temacie, jak i tych, którzy stykają się z problemem wszawicy po raz pierwszy.

  Informator podejmuje i szeroko wyjaśnia ogólne zagadnienia związane z wszawicą głowową i ubraniową głównie u dzieci, ale przede wszystkim obala panujący w społeczeństwie mit, iż jest ona chorobą, rodzącą się z brudu. Autorka publikacji szczegółowo omawia charakterystykę wszy, ich budowę, fizjologię, zwyczaje, cykl rozwojowy oraz mechanizmy pozwalające mu na przystosowanie się do życia w takim, a nie innym środowisku. Opisuje przyczyny zarażenia się pasożytem oraz cechy i skutki jego żerowania, ale przede wszystkim skupia się na profilaktyce i sposobach leczenia choroby. Szczegółowe obrazki, zamieszczone tuż obok opisów pozwalają na zobrazowanie sobie omawianych zagadnień, dzięki czemu treści przedstawiane przez autorkę stają się zrozumiałe.

  Jeśli macie właśnie problem z wszawicą u dziecka, lub dopiero posyłacie waszego malucha do grupy rówieśniczej i chcecie przygotować się na taką ewentualność, koniecznie zapoznajcie się z Informatorem stworzonym przez wydawnictwo PWN. Na stronie www.pokonajwszy.pwn.pl znajdziecie bezpłatną wersję publikacji oraz krótki film omawiający zagadnienie. Ukazuje on nie tylko wypowiadającego się eksperta, ale również zawiera instruktaż jak postępować z wszawicą u dzieci, dla tych rodziców, którzy mają z nią problem. Na stronie zamieszczono również ciekawostki, na przykład kilka zdań o istnieniu wszy słoniowej oraz informacje dla szkół i nauczycieli.


  Wszy? Nie ma się co obawiać. Wystarczy poznać i pokonać problem. Artykuł powstał w ramach projektu informacyjnego dla rodziców i nauczycieli PWN oraz w cyklu artykułów Informator Dzieciom.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz