piątek, 21 sierpnia 2015

"Leśne skrzaty ratują przyjaciół"
Rafał Klimczak


Kojarzycie tego autora? Ależ oczywiście! Klimczok to twórca niesamowicie udanej, bestsellerowej serii wydawnictwa Skrzat pt. "Nudzimisie". Tym razem nie zaprasza jednak najmłodszych do Nudzimisiowa ale postanawia wrzucić nas do świata pełnego ekologi. 

Wraz z nadejściem wiosny leśne skrzaty poczuły przypływ energii i zabrały się za wiosenne porządki. Śnieg się rozpuścił a świat, który przez długi czas był nim pokryty, okazał się nie być wcale taki czysty! Skrzaty sprzątały z zapałem, ale musiały przerwać swoje porządki, bo ich przyjaciele potrzebowali pomocy… Tchórz Juliusz złapał się w zastawione przez kłusowników wnyki, córka sarenki Patrycji się zgubiła, a wiele innych zwierząt zostało potrąconych przez hałasujące samochody na nowo wybudowanej autostradzie. Jakby tego było mało, w okolicy wybuchł pożar zagrażający życiu mieszkańców łąki! Na szczęście ekoludki mają dodatkowe ręce do pomocy, a to za sprawą Jagny – skrzatki, która zamieszkała na Kracie Szczawińskiej. Niebezpieczne przygody sprawią, że leśne skrzaty przekonają się, że z każdych tarapatów można wybrnąć dzięki pomocy prawdziwych przyjaciół. 

"Leśne skrzaty ratują przyjaciół" to wspaniała książeczka dla dzieciaków w wieku szkolnym. Jej głównym walorem na pewno jest ciekawa, niezwykle potrzebna tematyka. Dzieciaki dowiedzą się z niej nie tylko wiele o zwierzętach, ale uświadomią sobie, że to istoty takie same, jak my, a naszymi ludzkimi działaniami często robimy im krzywdę. Jeśli szukacie ksiażeczki, która uwrażliwi Waszych najmłodszych na ekotematy nie do końca ekoświata, nie mogliście trafić lepiej. Przyjemne z pożytecznym. Przyjemne, bo ksiażeczka wydana jest przepięknie i aż nie chce wypuszczać się jej z ręki, a autor włada słowem w niesamowicie zgrabny sposób, a pożyteczne ze względów opisanych przeze mnie powyżej. 

Podobał mi się ten utwór. I wiecie co sobie myślę? Że takie teksty dzieciaki mogłyby czytać w szkole. Nie jakieś oderwane od rzeczywistości lektury ale teksty uwrażliwiające na sprawy społeczeństwa. Mądre, ale przyjazne. Idealne połączenie. Polecam! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz