sobota, 2 kwietnia 2016

"Before. Chroń mnie przed tym czego pragnę"
Anna Todd


„Przeciągnąłem Tess i siebie przez piekło, ale udało się – po wszystkim stworzyliśmy sobie naszą własną wersję nieba.”

"Before" to piąty tom bestsellerowej serii "After", którą pokochały czytelniczki na całym świecie. Podczas gdy poprzednie tomy opisywały trudną historię miłości Tessy i Hardina z perspektywy Tessy, tutaj Anna Todd serwuje czytelnikowi tę samą opowieść (a raczej jej część), ale oczyma innych bohaterów, głównie właśnie Hardina. Poznajemy jego uczucia i emocje oraz trudności z jakimi się zmaga. Jest to ciekawy pomysł, po który coraz częściej sięgają kolejne autorki bestsellerowych powieści i uzupełnienie serii. Czytelnicy bowiem bardzo chętnie wracają do lubianych przez siebie postaci. 

Życie Hardina można podzielić na to, co zdarzyło się przed poznaniem Tessy, i na to, co zdarzyło się później. Wcześniej nie miał nic do stracenia.Tylko gniew pobudzał go do działania. Nikt nie nauczył go, co to znaczy kochać. Hardin zawsze był sam ze swoją bolesną historią. Imiona kolejnych dziewczyn zlewały mu się w jedno. Pragnął ich dotyku, ale od uczuć trzymał się z daleka. Dzięki temu życie było proste. Tessa miała być kolejną łatwą zdobyczą. Całkiem nieźle się bawił wchodzą w zakład z kumplem o to, kto pierwszy ją poderwie… Nie mógł jednak przewidzieć, że szarość jej oczu zacznie prześladować go w snach, a kształt ust doprowadzać do szału. Tak dobrze sobie radził, zanim popełnił błąd i pozwolił jej stać się całym światem! Obiecał sobie, że zrobi wszystko, by było tak jak dawniej...

"Myślisz, że znasz wszystkie tajemnice Hardina? Ta książka to więcej, niż ci się wydaje!"

"Before" to książka, która budzi emocje pomimo tego, że czytelnik w dużej mierze zna opisaną w niej historię. Przedstawia całą paletę uczuć, a przede wszystkim niesamowicie wciąga. Czyta się ją na raz i jednym tchem. To jeden z tych hipnotycznych utworów, dla których zarywa się noc. 

"Before" składa się z 3 części: Przed, Podczas, Po. W pierwszej poznajemy losy kilku kobiet, między innymi Natalie, które miały wpływ na przebieg fabuły serii. Dzięki przedstawieniu przez Annę Todd ich historii jesteśmy w stanie zrozumieć ich późniejsze zachowania. Kolejna część to opis pierwszych chwil, które Tessa i Hardin spędzili razem opowiedzianych z perspektywy Hardina. I choć czytelnik zna losy głównych bohaterów z poprzednich tomów, mimo wszystko po prostu nie da się nie pochłonąć opisu tego, co dzieje się w głowie siejącego postrach chłopaka, który, jak mogło się wcześniej wydawać, nie do końca miał wobec Tess czyste intencje. To bardzo ciekawy zabieg - autorka daje nam wejść w jego głowę i poszerzyć perspektywę widzenia tej historii. Część „Po” jest elementem nowym dla czytelnika i nieco zaskakuje. Dowiadujemy się z niej nieznanych dotąd faktów z życia głównych bohaterów, ale i tego, jak potoczyły się losy innych postaci m.in. Zeda, Landona czy Christiana. Mam wrażenie, że to taki bonus od autorki dla czytelniczek.

Książka naprawdę przypadła mi do gustu. Kobiety lubią historie, w których grzeczna dziewczynka wchodzi w burzliwą relację z niegrzecznym chłopcem i taką właśnie opowieść serwuje nam w swojej Anna Todd. Polecam czytać jej książki po kolei i choć oczywiście, możecie zacząć od "Before", na pewno większą przyjemność z lektury odczujecie czytając części tej serii od początku. To pikantna książka o skomplikowanej miłości. Na pewno pokochają ją wszystkie fanki tego typu literatury i właśnie im ją polecam. Ciężko się od niej oderwać. 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję serdecznie: 
7 komentarzy:

 1. Masz rację, kobiety lubią czytać podobne historie o "niegrzecznych" bohaterach :) Jak kiedyś utrafię, z chęcią przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie już jesteśmy dziwne :) Pozdrawiam też! :)

   Usuń
 2. Mam ją już na swojej półce i szybko się za nią zabieram, lubię takie pozycje a recenzja jeszcze bardziej mnie zachęciła :)
  Justyna z Livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno podejrzę co o niej napiszesz :)

   Usuń
 3. Mam ją już na swojej półce i szybko się za nią zabieram, lubię takie pozycje a recenzja jeszcze bardziej mnie zachęciła :)
  Justyna z Livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam serię After, mimo to mam opory przed tą książką, ponieważ nie lubię poznawać tej samej historii, choć jest opowiadana z innej perspektywy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spora część to inne historie (bohaterów przed i po), więc może jednak warto się skusić :)

   Usuń