wtorek, 28 czerwca 2016

"Kiedy pada deszcz" - Lisa De Jong


"Byłam zraniona. Zostałam ocalona. Odzyskałam nadzieję. Tamtej nocy myślałam, że to koniec mojej historii, jednak teraz wiem, że był to jej nowy początek. Przynajmniej dopóki pewien sekret nie wywrócił mojego świata do góry nogami… 
Ponownie."


Lubię się wzruszać podczas lektury książek; gdy proponowana przez autora historia nie jest jedynie formą rozrywki, ale wnosi do mojego życia coś więcej. Lubię książki do bólu życiowe i właśnie z tego powodu piękne. Nie przekombinowane, lecz wiarygodne i prawdziwe. Takie, nad którymi można sobie popłakać, a potem, przez długi czas, nie da się nie zastanawiać nad sobą i swoim życiem. Decyzjami, wyborami, marzeniami, słowami, które padły, choć nie powinny... "Kiedy pada deszcz" to właśnie taka książka. Życiowa, chwytająca za serce i wzruszająca. 

Kate to radosna i pełna życia dziewczyna. Od niepamiętnych czasów przyjaźni się z mieszkającym za płotem Beau, który jest jednocześnie jej wielką, pierwszą miłością, co Kate ukrywa zarówno przed nim, jak i światem. Jednak pewnego deszczowego wieczoru bajka, jaką było dotychczas jej życie, staje się koszmarem. Wyrządzona krzywda odbiera jej wszystko, co najlepsze i sprawia, że Kate odsuwa się nawet od mamy czy Beau. Przez lata coraz bardziej zamyka się w sobie, trwa w marazmie. I kiedy wydaje się, że już nikt i nic nie będzie w stanie tego zmienić, w jej życiu pojawia się Asher. Jest osobą, która nieoczekiwanie sprawia, że Kate pierwszy raz od dawna naprawdę się uśmiecha. Ale los nie zawsze bywa łaskawy. Życie Kate zaczyna znów zaczyna się walić... Tylko czy ktoś, kto dopiero stanął na nogi, jest w stanie podnieść się kolejny raz? 

Lisa De Jong stworzyła piękną i wzruszającą opowieść o młodej dziewczynie zawieszonej między potrzebą miłości a samotnością. Kreacja tej bohaterki nie tylko chwyta za serce, ale i zachwyca. Kate ma bowiem swoją własną, niepowtarzalną historię. Choć kiedyś była taka sama, jak każda z nas, kochała życie i uwielbiała się śmiać, jeden deszczowy wieczór nagle odebrał jej tę pełnię szczęście, pozostawiając jedynie bolesną, trudną do zasklepienia pustkę. Autorka wiarygodnie ukazała przewrotność losu i jego skutki. Pokazała, że czasem wszystko dookoła zmienia się, niezależnie od nas samych. Wepchnęła Kate w sytuację, w której żadna z kobiet nie chciałaby się znaleźć i ukazała nam jej miotanie się w życiu. Bo ono nie zawsze jest piękne i wspaniałe. Czasem wypełnione jest krzywdą. 

"Kiedy pada deszcz" to słodko-gorzki utwór o samotności, miłości, cierpieniu, lecz i nadziei. Myślę, że z pewnością poruszy serca miłośniczek wzruszających historii i z nie jednych oczu wyciśnie strumienie łez. Ale autorka nie zatrzymuje się jedynie na poziomie romantycznej opowieści, idzie o krok dalej. Przedstawia czytelnikowi szereg problemów społecznych. Ukazuje mechanizmy, które nimi rządzą i rzetelnie obrazuje przyczyny, skutki i mechanizm rozgrywania traumy. Pokazuje, jak głuche i ślepe może być najbliższe środowisko. Obrazuje samotność w tłumie. Daje nam do myślenia i sprawia, że nim kolejny raz pochopnie ocenimy otaczających nas ludzi, najpierw spróbujemy spojrzeć na nich inaczej, dostrzec w nich coś więcej, niż to, co widzi świat. Każdy z nich może bowiem skrywać swoją własną historię, która sprawia, że są tacy, a nie inni. Podobnie, jak w przypadku Ashera i Kate. 

Jeżeli szukacie wzruszającej, choć smutnej opowieści, która chwyci was za serce, z pewnością jest to książka dla was. Szykując się do jej lektury, nie zapomnijcie paczki chusteczek. Przedstawiona przez autorkę historia jest bardzo dobrze napisana, wciąga i szokuje od pierwszych stron. Tematycznie trochę przypomina "Promyczka" autorstwa Kim Holden - znajdziecie w niej równie dużą gamę skrajnych emocji. Lojalnie uprzedzam jednak, że wielu z was historia przedstawiona w tej książce może złamać serce. Ale wiecie co? Mimo to warto zaryzykować. 


Za egzemplarz recenzencki dziękuję serdecznie wydawnictwu:6 komentarzy:

 1. Mam tę książkę w planach. Wnioskując z Twojej recenzji, to powinna mi bardzo się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Romantyczna, wzruszająca i o miłości - godna polecenia :)

   Usuń
 2. Bardzo lubię takie historie, więc z największą przyjemnością poznam tę bliżej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto! :) Polecam też "Promyczka" :)

   Usuń
 3. Piękna recenzja. I z ręką na sercu powiem że zachęciłaś mnie do przeczytania książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za recenzje chyba zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki :). Nie zna ktoś może z czytelników tańszego serwisu niż ten http://aros.pl/ksiazka/kiedy-pada-deszcz? Bo nie moge nigdzie taniej znaleźć tej książki ?

  OdpowiedzUsuń